Aktualnie znajdujesz się na:PublikacjeCzytaj dalej

publikacje

Kolejka do majątku szefów WGI.
Parkiet z dnia 4 sierpnia 2006 roku, autor Grzegorz Uraziński, komentarz eksperta Paweł Litwiński

Warszawska prokuratura złożyła wniosek o ustanowienie hipotek na nieruchomościach należących do prezesów Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej 

Prokuratura, która szefom WGI postawiła zarzuty przywłaszczenia 9,3 mln zł, 336 tys. dolarów i 46 tys. euro oraz wnioskowała o ich tymczasowe aresztowanie, teraz zdecydowała o zastosowaniu zabezpieczenia na majątku Macieja S. i Łukasza K. - Złożyliśmy wniosek o wpis hipotek do ksiąg wieczystych trzech nieruchomości w warszawskiej dzielnicy Wawer. Czekamy na uprawomocnienie się wpisu - powiedział nam Maciej Kujawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej. Dwie należą do Macieja S., jedna do Łukasza K.

Bank był pierwszy

Jak jednak udało nam się ustalić, na pewno dwie z tych nieruchomości już wcześniej zostały obciążone hipotekami. Z ksiąg wieczystych wynika, że zabezpieczają one spłatę kredytów udzielonych przeszło rok temu przez BRE Bank. W przypadku nieruchomości Macieja S. (działka o powierzchni 3,7 tys. metrów kwadratowych oraz dom) hipoteka opiewa na 3,96 mln zł. Suma hipotek na nieruchomości Łukasza K. (działka o powierzchni kilkuset metrów i dom) to 1,22 mln zł.

Prokuratura wie o tych hipotekach. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że nieruchomości te zabezpieczają już spłatę kredytów bankowych - powiedział Kujawski. - Maciej S. oraz Łukasz K. mają jednak obowiązek spłacać te kredyty. Jeżeli się z niego wywiążą, to w następnej kolejności, o ile nasz wniosek się uprawomocni, nieruchomości będą do dyspozycji prokuratury w postępowaniu przygotowawczym, a później do dyspozycji sądu - dodał prokuratur.

Pozew cywilny na ukończeniu

Wciąż nie wiadomo, kiedy sąd okręgowy rozpatrzy zażalenie prokuratury na decyzję o niearesztowaniu Macieja S., Łukasza K. i Andrzeja S. Jak ustaliliśmy, wniosek ze względów formalnych wrócił do sądu rejonowego. Dotychczas szefów upadłego WGI Domu Maklerskiego obowiązuje zakaz opuszczania kraju. Wpłacili także poręczenie majątkowe (po 100 tys. złotych).

W Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dowiedzieliśmy się natomiast, że lada dzień nadzorca złoży w imieniu klientów WGI Domu Maklerskiego pozew cywilny przeciwko Maciejowi S. i Łukaszowi K.

Komentarz: Paweł Litwiński, radca prawny w kancelarii Tomczak i Partnerzy

Wydanie przez prokuratora postanowienia o obciążeniu hipoteką nieruchomości należących do członków zarządu WGI Domu Maklerskiego to krok w dobrym kierunku. Może się okazać, że ustanowiona hipoteka nie zaspokoi roszczeń, gdyż wartość nieruchomości nie jest wystarczająca bądź są inne hipoteki korzystające z pierwszeństwa zaspokojenia. Jednak nie wydaje się, aby zadaniem prokuratora na etapie postępowania przygotowawczego, gdzie liczy się szybkość działań, było np. powoływanie biegłych. Wierzyciele, nawet jeśli nic nie zyskają, to również nie stracą na tej decyzji (chyba że hipoteka ma zabezpieczać wyłącznie zapłatę ewentualnej grzywny dla Skarbu Państwa). Warto podkreślić, iż postanowienie prokuratora o zabezpieczeniu jest zaskarżalne do sądu rejonowego. Jeżeli w terminie siedmiu dni nie zostanie zaskarżone, to stanie się prawomocne.
powrót

tel.: + 48 22 856 55 30
fax: + 48 22 856 55 33

ul. Kazimierzowska 46/48 lok. 4
02-546 Warszawa
budynek Klimt House

e-mail kancelaria@glcl.pl

Znajdź nas w google maps.
Zobacz lokalizację naszej firmy.